Konu: SMF 2.0'a Geçişte Veritabanı Güncelleme Sorunu  (Okunma sayısı 1280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

21 Temmuz 2011, 11:07
  • *
    • Excel Vba Forum
    • Profili Görüntüle

Merhabalar,
Güzel, şık bir forum kurmuşsunuz, öncelikle tebrik ediyorum, elinize sağlık.

Ben de Excel Vba yardım amaçlı forum kurmuş, şimdiye kadar iyi-kötü smf kurulumlarını, tasarımlarını halledebiliyordum. Ancak 2.0 RC3 sürümünden, yeni SMF 2.0 sürüme geçmeyi bir türlü başaramadım.

Yaptıklarım:
smf_2-0_upgrade.zip ve Türkçe paketlerini indirip ftp ile web alanıma attım.

upgrade.php dosyasını çalıştırdım ve ekte göreceğiniz hatayı aldım.

Google'da hata mesajı hakkında arama yaptım, hatta Rusça siteleri bile Google translate aracılığıyla anlamaya çalıştım, ancak bulduğum öneriler sorunumu çözmedi.

Hosting firması yetkililerine konuyu ilettim, onlar da epey uğraştı ancak onlar da benim gibi başarılı olamadı.

Sıfırdan yeni 2.0 forum kurup tablo adlarını mevcut forum ile karşılaştırdım. Tablo adlarında bir fark göremedim.

Veritabanı tablo isimlerinde fark göremeyince alan adlarını ve tiplerini kontrol ettim.

Birkaç veri tipi farklılığı bulup manuel düzelttim.

Bir de smf_log_reported_comments tablosunda, yeni kurulan versiyona göre eski sürümde eksik alan buldum.
Aşağıdaki alanları tabloya manuel ekledim:
email_address varchar(255)
member_ip varchar(255)

Yeni dosyaları tekrar ftp ile web alanıma attım, upgrade.php dosyasını çalıştırdım, yine ekteki aynı hatayı aldım.

Forum adresim: http://www.excelce.net/forum

Uzun zamanımı almasına rağmen henüz bir çözüm bulamamış olmam çok üzücü.
Yardımcı olabilirseniz, inanın çok sevinirim.
Teşekkürler.

21 Temmuz 2011, 11:39
Yanıtla #1
  • *
    • Spina Bifida
    • Profili Görüntüle

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Upgrade yapmaya çalışmadan önceki db yedeğinizi bir yere zipleyip 1 idli adminin user ve pass bilgileriyle beraber linkini pm atarsanız demo sitede dener bakarım.

« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2011, 12:26 Gönderen: bolubeyi »

21 Temmuz 2011, 13:13
Yanıtla #2
  • *
    • Excel Vba Forum
    • Profili Görüntüle

İlginiz için teşekkür ederim bolubeyi.
Bilgileri gönderdim.

21 Temmuz 2011, 17:51
Yanıtla #3
  • *
    • Spina Bifida
    • Profili Görüntüle

Epeyce uğraştım fakat hatayı gideremedim.
smf_messages tablosunda bir problem var.
Bu problemden dolayı db 2.0 sürüme upgrade olmuyor.
Yine bu problemden dolayı problem çözülmezse ilerde çok başınız ağrıyacak.
Örneğin hosting değiştirmeniz gerektiğinde db hatalı olduğu için dbnizi eksiksiz olarak yeni hostinge taşımanız mümkün değil.
Bu tabloyu phpmyadminden onarmayı denedim fakat arayüz onarım yapmıyor.
Hosting sağlayıcınıza söyleyip bu tabloyu onarmasını sağlamanız ya da eski tarihli tarihli bir dbyi yüklemeniz çözüm olabilir.
+ olarak probleminiz çözüldükten sonra en kısa zamanda linux c panel bir sunucuya sitenizi taşımayı öneriyorum.
Şu an sitenize 2.0 dosyaları yüklenmiş durumda. Fakat dbniz 2.0 değil.

Ben şimdilik bırakıyorum. Problemi çözemezseniz müsait bir vakitte tekrar bakarım.

« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2011, 17:53 Gönderen: bolubeyi »

21 Temmuz 2011, 18:11
Yanıtla #4
  • *
    • Excel Vba Forum
    • Profili Görüntüle

Epey zaman ayırıp, emek harcadığınız için çok teşekkür ederim.

Site taşımaktan bahsettiğinizde aklıma geldi...
Sitem daha önce başka bir sunucuda idi. Çok sorun yaşadığım için buraya taşımayı uygun gördüm. Ancak işi bilmediğim için hosting firması yetkililerinden rica ettim. Taşıma işlemini kendileri yaptılar. Bahsettiğiniz tablo sorunu bundan kaynaklanabilir mi?
Yine dediğiniz gibi, hosting yetkilileri ile görüşüp tabloyu onarmalarını deneyelim bakalım sorunu çözebilecek miyiz.
Tablo sorunu çözülürse, sadece upgrade.php'yi çalıştırmak yeterli olacak sanırım db'yi güncellemek için, değil mi?
Bir de linux c panel nedir? Benim panel nedir? Aralarında ne gibi fark vardır? Hiç anlamadığım konular, uzun zamandır işin içinde olduğum halde, altyapı konusunda biraz bilgisiz kalıyorum.

Emek ve zaman ayırdığınız için gerçekten çok çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Bu arada, Excel konusunda bir yardıma ihtiyacınız olursa, ben de elimden geleni yaparım.  ;)

21 Temmuz 2011, 18:18
Yanıtla #5
  • *
    • Spina Bifida
    • Profili Görüntüle

Problemin nezamandan beri kaynaklandığını bilemiyorum. Tabloyu onaramazsanız eski tarihli bir db yedeğinin tamamını ya da içinden smf_messages tablosu seçip sadece bu tabloyu değiştirmeyi deneyin. phpmyadmin arayüzünüz hiç bir tabloyu onarmıyor. Tablo sorunu çözülünce sitadresiniz.com/forum/upgrade.php çalıştırmanız yeterli. Hostinginiz yanılmıyorsam windows sunucu ve plesk panel kullanıyor. smf gibi php siteler için genellikle linux sunucu ve c panel tercih edilir. windows sunucular php ve mysql kullanan siteler için linux sunucular kadar iyi değil. Tekrar değiştirmek isterseniz tandıklarınızdan webmaster forumlarından hosting yorumları alıp ondan sonra değişin.

Zaman zaman excel lazım oluyor. Gerektiğinde yardım isterim. İyi günler.

« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2011, 18:20 Gönderen: bolubeyi »

21 Temmuz 2011, 18:35
Yanıtla #6
  • *
    • Excel Vba Forum
    • Profili Görüntüle

Ben yarın bu tablo onarma işini halletmeye çalışayım bakalım. Teşekkürler.

Bu arada hosting linux olması lazım, çünkü aldığım yerde windows seçeneği yok. "PHP A" diye bir paket aldım. Şöyle özellikleri var:
PHP - CGI 
Mysql 
24/7 FTP Erişimi 
Türkçe PLESK Kontrol Panel
Türkçe Webmail
Aylık Yedekleme Sistemi 
Domain Kullanıcısı Yönetimi 
Apache Mod Security 
Web Kullanıcısı Yönetimi 
Sınırsız Alan adı yönlendirme   
Web Sitesi Ziyaretçi İstatistikleri 
FTP, E-posta ve Trafik İstatistikleri